105. rocznica bitwy o Ławicę. Poznań uczcił bohaterów Wielkopolski
Poznań uczcił 105. rocznicę zdobycia lotniska wojskowego Ławica przez powstańców wielkopolskich, wydarzenia, które miało decydujący wpływ na polskie lotnictwo. 6 stycznia 1919 roku, w godzinach porannych, powstańcy wielkopolscy odnieśli spektakularny sukces, przejmując niemieckie lotnisko wojskowe i zdobywając kluczowy sprzęt lotniczy.
Prezes Klubu Seniorów Lotnictwa, Barbara Grześkowiak-Bocian, podkreśliła znaczenie tego zwycięstwa. “Zdobycie ponad 50 sprawnych samolotów na Ławicy było kamieniem milowym w historii polskiego lotnictwa. Ta zdobycz wojenna miała kluczowe znaczenie w kolejnych etapach walki o niepodległość Polski,” mówiła Grześkowiak-Bocian.
Ławica, będąca ostatnim niemieckim bastionem w okolicy Poznania, odegrała strategiczną rolę w powstaniu. Prezes Portu Lotniczego Ławica, Grzegorz Bykowski, zauważył, że przejęcie lotniska uniemożliwiło Niemcom wykorzystanie sił powietrznych w dalszych działaniach wojennych. “To był prawdopodobnie największy łup w historii polskich sił zbrojnych, oszacowany na 200 milionów marek niemieckich,” dodał Bykowski.
Obchody rocznicowe odbyły się w dwóch częściach. W oficjalnej ceremonii przy pomniku Zdobywców Ławicy złożono wieńce i wiązanki, a goście wygłosili okolicznościowe przemówienia. Druga część obchodów miała charakter pikniku historycznego, gdzie odbyły się rekonstrukcje wydarzeń z 1919 roku, koncerty pieśni patriotycznych, wystawy sprzętu militarnego oraz pokazy ułańskie. Piknik zakończył się tradycyjną wojskową grochówką.
Zdobycie lotniska Ławica było kluczowym momentem w historii Powstania Wielkopolskiego, symbolizując determinację i odwagę powstańców w dążeniu do niepodległości Polski. Wydarzenie to, obchodzone każdego roku, przypomina o heroizmie i poświęceniu przodków w walce o wolną Polskę.