40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Rada Miasta Poznania przyjęła wspólne stanowisko

Miejscy radni przyjęli wspólne stanowisko w sprawie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Rada Miasta Poznania przyjęła wspólne stanowisko

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku. W czasie jego trwania dochodziło do szeregu nadużyć władz i służb, przemocy i prześladowań.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Poznania miejscy radni przyjęli wspólne stanowisko w związku ze zbliżającą się 40. rocznicą ogłoszenia decyzji komunistycznej władzy.

W stanowisku podkreślono, że „w wyniku decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego, śmierć poniosły dziesiątki osób, tysiące aresztowano i internowano. Nie tylko bohaterscy górnicy z kopalni Wujek, ale także poznaniacy to śmiertelne ofiary dramatu stanu wojennego”.

Rada Miasta Poznania złożyła hołd ofiarom systemu komunistycznego, jednocześnie wyrażając uznanie dla ówczesnych działaczy Solidarności oraz innych organizacji społecznych, którzy „mimo prześladowań nie ustali w walce o wolność”.

Jednocześnie radni potępili osoby odpowiedzialne za decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego oraz służące w formacjach: SB, ORMO, MO i ZOMO, którzy brali udział w prześladowaniach polskich obywateli. Podkreślono też, że osoby te nigdy nie zostały sprawiedliwie osądzone.

Wybrane dla Ciebie