Apel IPN do Poznaniaków. To ostatni moment na zapisanie historii
Przedstawiciele IPN’u nawołują do przesyłania historii ludzi dotkniętych niemiecką okupacją. Wszystko to w celu poszerzania listy ofiar i osób dotkniętych represjami w czasie II wojny światowej. Cała inicjatywa realizowana jest w ramach programu straty.pl, który ma za zadanie zbierać informacje na temat ofiarach niemieckich zbrodni w latach 1939-1945. Zebrane dane są ogólnie dostępne na stronie internetowej straty.pl, na której mamy możliwość sprawdzenia losów naszych bliskich.
W czwartkowej konferencji, 31 października dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr. hab. Rafał Reczek oraz naczelnik Archiwum IPN w Poznaniu dr. Rafał Kościański, wraz z Panią prezes Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych Elżbietą Rybarską zaprosili do wzięcia udziału w akcji społecznej mającej na celu budowanie pamięci. Mowa tutaj o programie straty.pl, którego pełna nazwa brzmi „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945”. IPN zwraca się do rodzin, które znają historie osób dotkniętych niemieckimi działaniami, abyprzesyłały informacje na temat losów bliskich. Następnie informację przejdą stosowną weryfikację i po owej weryfikacji baza danych zostanie uzupełniona o wskazane osoby. Wedle słów Pana Rafała Reczki baza ma pomóc ewidencjonować wszystkich, którzy podczas II wojny światowej zginęli oraz wszystkich, którzy doświadczyli jakichkolwiek prześladowań ze strony niemieckiej. Kontakt można będzie uzyskać za pomocą specjalnego formularza, który będzie zamieszczony na stronie straty.pl w formie elektronicznej oraz w formie dokumentu do wydrukowania i przesłania pocztą. Prawdopodobnie formularz będzie również dostępny w gazetach, aby zwiększyć szanse na dotarcie do osób starszych, które przede wszystkim mogą znać dzieje ofiar i osób represjonowanych.
Pani Elżbieta Rybarska zwraca uwagę na wartość, jaką niesie przekazywanie pamięci. Podaje przykład swojego dziadka, Romana Durka, którego losy udało się określić dopiero po ponad 10-letnich poszukiwaniach. Przyznaje, że po tym wszystkim może powiedzieć: „Dziadku, odnalazłam Cię.”. Pani Prezes zachęca do kontaktu z IPN, mając nadzieję, że kiedyś ktoś jednym kliknięciem lub jednym telefonem będzie miał możliwość znalezienia swoich bliskich.
Konferencja miała miejsce w miejscu symbolicznym, na terenie Fortu VII Twierdzy Poznań, który był miejscempierwszego obozu koncentracyjnego założonego przez Niemców na ziemiach polskich, w którym cierpieli i ginęli Polacy. Aktualnie w miejscu Fortu znajduje się Muzeum Martyrologii Wielkopolan.
Na ten moment w bazie danych możemy znaleźć ponad 5.5 miliona osób. Sam program natomiast realizowany jest od 2006 roku. Dotychczasowymi źródłami informacji były archiwa, jednak zostały one już w dużej mierze sprawdzone, stąd apel ze strony IPN.
Baza straty.pl:
Daje możliwość odnalezienia informacji o:
- poległych żołnierzach,
- osobach wysiedlonych, ukrywających się,
Została stworzona dla:
- rodzin poszukujących losów swych bliskich,
uchronienia od zapomnienia,
karty historii Polski i Polaków. Zbiera dane osobowe takie jak:
- imię i nazwisko,
Również przy danej osobie możemy znaleźć bardziej szczegółowe informacje takie jak między innymi: miejsce i data zatrzymania, miejsce i okoliczności oraz przyczyny śmierci, numer obozowy.
Osoby znające losy ofiar i ludzi represjonowanych proszone są o kontakt z Instytutem Pamięci Narodowej.