Archeolodzy odkryli fragment muru prezbiterium dawnej Kolegiaty
Podczas prac archeologicznych na placu Kolegiackim odkryto mur, który prawdopodobnie był częścią prezbiterium dawnej kolegiaty. To kolejne ważne odkrycie na tym terenie. Archeolodzy dotarli również do innych cennych zabytków.
Prace archeologiczne prowadzone są w związku z przebudową placu Kolegiackiego. Na terenie inwestycji przez cały czas pracują archeolodzy i specjaliści. Jak informuje kierownik prac, prof. UAM dr hab. Marcin Ignaczak, w ostatnich tygodniach dokonano bardzo ważnego odkrycia. Udało się dotrzeć i odsłonić fragment muru, który najprawdopodobniej był fragmentem południowej ściany prezbiterium dawnej kolegiaty.
Z uwagi na nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne, nad placem budowy i prac archeologicznych zamontowano specjalne zadaszenie.
Fragment muru nie jest jedynym cennym odkryciem jakiego dokonano w ostatnim czasie. Archeolodzy odnaleźli również wiele innych ważnych zabytków, w tym m.in. medalion, który prawdopodobnie pochodzi z XVIII wieku. Ujęte jest w nim bardzo dobrze zachowane wezwanie-modlitwa do świętej Agaty.
Specjaliści dotarli także do medalika z wizerunkiem Matki Boskiej, który mógł być częścią różańca, a także do wielu monet.
Przestrzeń przebudowanego placu Kolegiackiego ma zostać udostępniona użytkownikom do końca tego roku.