“Odkrywamy średniowieczny Poznań” – co znaleziono pod płytą Starego Rynku?

Na płycie Starego Rynku przed poznańskim Ratuszem zamontowano nową wystawę “Odkrywamy średniowieczny Poznań”, naktórej prezentowane są zdjęcia i opisy artefaktów znalezionych podczas prac prowadzonych przez archeologów w 2015 roku.

“Odkrywamy średniowieczny Poznań” – co znaleziono pod płytą Starego Rynku?

Przed przeprowadzeniem modernizacji płyty Starego Rynku konieczne jest wykonanie prac archeologicznych. Są one prowadzone od 2015 roku, a do tej pory archeolodzy znaleźli już wiele interesujących przedmiotów ukazujących historię Poznania.

Teraz, na ogrodzeniu wokół prowadzonych prac zamontowano specjalną wystawę, na której prezentowane są zdjęcia i opisy części artefaktów znalezionych podczas wykopalisk.

Prezentowane eksponaty pochodzą z trzech wykopów archeologicznych z 2015 roku. Zlokalizowane one były między Ratuszem a kamienicami otaczającymi Rynek, między Pałacem Działyńskich a Wagą oraz w północnej części ul. Jana Baptysty Quadro, obok pomnika Bamberki.

Wystawa składa się z 20 plansz, na których umieszczono zdjęcia i opisy niezwykłych wykopalisk. Pozwala to na przybliżenie historii miasta i poznania tajemnic skrywanych pod płytą Starego Rynku.

Oprócz znalezisk wyjątkowych, takich jak ozdoby i dewocjonalia, w przestrzeni rynku natrafiliśmy także na liczne przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców średniowiecznego Poznania. Wśród nich można wymienić klucze, kłódki, noże – niektóre z zachowanymi drewnianymi oprawami – oraz narzędzia: świder z drewnianą rączką czy młotek. Te ostatnie mogą stanowić pozostałość działających na rynku i w okolicy warsztatów rzemieślniczych - Kateriny Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Plenerową wystawę można podziwiać w rejonie obecnie prowadzonych prac – koło domków budniczych i Ratusza. Prace archeologiczne potrwają do wiosny 2021 roku.

Wybrane dla Ciebie