Prawdziwą perełkę archeologiczną odkryto w jednej z wielkopolskich miejscowości.
W Łeknie, w powiecie wągrowieckim, natrafiono na niecodzienną odkrywkę. Podczas prowadzenia prac drogowych przy wymianie nawierzchni na miejscowym rynku, archeolodzy i studenci natrafili na drewniany bruk. Znalezisko to może pochodzić aż z XV wieku i jest w zachwycającym stanie.
Niezwykłe odkrycie
Prace odkrywczo-zabezpieczające prowadzone były przez grupę studentów pod kierunkiem dr. Marcina Krzepkowskiego z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Na widok odsłoniętej drewnianej drogi nie można było ukryć zaskoczenia. Drewniana nawierzchnia, przykryta warstwą gruntu o grubości około 60 cm, była w doskonałym stanie, bez żadnych śladów zniszczenia. To naprawdę rzadkie i wartościowe znalezisko.
Rok ten zdaje się być wyjątkowy dla Łekna. Remont starówki przyniósł już wcześniej odkrycie złotej monety z czasów jagiellońskich, znalezionej w ogrodzie przy ulicy Złotej.
Historyczne znaczenie Łekna
Łekno, pierwotnie grodu książęcego, wzmiankowane jest w źródłach historycznych już w 1136 roku w bulli papieża Innocentego II, dla kościoła gnieźnieńskiego jako kasztelania. Druga wzmianka pochodzi z dokumentu fundacyjnego dla klasztoru cystersów z 1153 roku, mówiącego o najstarszym opactwie cystersów w Wielkopolsce.
W ramach projektu pn. „Przebudowa i zagospodarowanie rynku z układem komunikacyjnym w średniowiecznej części dawnego miasta Łekno” prowadzone są prace mające na celu odkrycie i zabezpieczenie historycznego dziedzictwa tej części Wielkopolski.
Znaleziska archeologiczne w Łeknie to nie tylko dowód na bogatą i ciekawą historię tej części Polski, ale także źródło inspiracji dla badaczy i entuzjastów historii. Odkrycie drewnianego bruku oraz złotej monety to niezwykle ważne dla zrozumienia i odtworzenia życia codziennego mieszkańców Łekna w średniowieczu.
Nie ma wątpliwości, że te odkrycia zasługują na dalsze badania i analizy. Mogą one nie tylko dostarczyć nowych informacji na temat życia w średniowiecznej Polsce, ale także przyczynić się do promocji regionu jako miejsca o bogatym dziedzictwie kulturowym i historycznym.
Jest to również doskonała okazja do przypomnienia, jak ważne jest zabezpieczanie i zachowywanie historycznych miejsc i przedmiotów. Dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Łekna i współpracy z lokalnymi uczelniami i instytucjami, historyczne skarby Łekna zostaną udokumentowane i zachowane dla przyszłych pokoleń.