72 lata temu urodził się Stanisław Barańczak

Dokładnie 72 lata temu urodził się Stanisław Barańczak, poeta, tłumacz, krytyk literacki i działacz Komitetu Obrony Robotników. Zmarł cztery lata temu w Newtonville. W Poznaniu od kilku lat przyznawane jest Stypendium im. Stanisława Barańczaka, które jest częścią Poznańskiej Nagrody Literackiej.

72 lata temu urodził się Stanisław Barańczak

Stanisław Barańczak urodził się 13 listopada 1946 roku w Poznaniu. Tutaj ukończył także I Liceum Ogólnokształcące, a następnie filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, którego został pracownikiem naukowym. W 1973 roku obronił doktorat rozprawą o twórczości Mirona Białoszewskiego.

Barańczak angażował się także politycznie. W latach 1967-1969 należał do PZPR i został członkiem-założycielem Komitetu Obrońców Robotników w 1976 roku.

W latach 70. trafił na listę autorów, których twórczość była pod ścisłą kontrolą cenzury PRLowskiej władzy i został dyscyplinarnie zwolniony z pracy na Uniwersytecie. Rozpoczął współpracę z prasą niezależną. Publikował pod różnymi pseudonimami, w tym m.in. Paweł Ustrzykowski, Jan Hammel, Hieronim Bryłka, Feliks Trzymałko, Sabina Trwałczańska czy Tomasz Niewierny.

W 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął pracę na Harvard University na wydziale slawistyki. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, a w latach 1986-1990 pełnił funkcję redaktora naczelnego „The Polish Review”.

Był bratem pisarki Małgorzaty Musierowicz. Zmarł 26 grudnia 2014 roku w Newtonville. Został pochowany w Cambridge, w stanie Massachusetts.

W Poznaniu od 2015 roku przyznawana jest Poznańska Nagroda Literacka, której częścią jest Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tysięcy złotych. Przyznawane jest twórcom, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

W mieście, przy Wydziale neofilologii UAM, znajduje się mural przedstawiający jego postać.

Wybrane dla Ciebie