Most Chwaliszewski w latach 1900 – 1969
Do końca lipca można podziwiać wystawę wyjątkowych zdjęć i pocztówek przedstawiających poznańskie Chwaliszewo w czasach, gdy było jeszcze wyspą. Widać na nich nie tylko lata świetności, ale także ogromne zniszczenia, jakie powstały podczas II wojny światowej. Część z nich, zostało umieszczonych na filmie Cyfrowego Repozytorium Lokalnego (CYRYL), który promuje wystawę i pokazuje historię mostu Chwaliszewskiego.
O wystawie plenerowej informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Na placu przed Nową Gazownią w Starym Korycie Warty od 7 lipca, do końca miesiąca można oglądać wyjątkowe fotografie, na których uwieczniono wyspę Chwaliszewo. Niewielu poznaniaków pamięta, że ta część Poznania była kiedyś otoczona wodą ze wszystkich stron.
Wyspa prawie w całości została zniszczona podczas bombardowań w czasie II wojny światowej i już nigdy nie odzyskała dawnego blasku. Jej “wenecka” historia zakończyła się wraz ze zmianą koryta rzeki oraz rozbudową mostu. Mimo tego, do dziś Chwaliszewo ma swój wyjątkowy charakter i urok.