Stulecie Kroniki Miasta Poznania – jak zmieniała się na przestrzeni lat?
Pierwszy numer „Kroniki Miasta Poznania” ukazał się sto lat temu. O jubileuszu i o tym jak czasopismo zmieniało się na przestrzeni lat rozmawialiśmy z prof. Przemysławem Matusikiem, redaktorem naczelnym pisma.
„Kronika Miasta Poznania” to jedno z najstarszych pism regionalno-historycznych w Polsce. Pierwszy numer ukazał się 31 stycznia 1923 roku. Jego pomysłodawcą był Zygmunt Zalewski – wiceprezydent Poznania. Przez pierwsze lata czasopismo ukazywało się co miesiąc, a od 1927 roku stało się kwartalnikiem. W pierwszym numerze „Kroniki Miasta Poznania” Zalewski pisał o powinnościach historycznego miasta jakim była stolica Wielkopolski. Sami mieszkańcy Poznania, którzy osiedlili się na jego terenach niewiele o nim wiedzieli. Punktem odniesienia przy tworzeniu kolejnych numerów były niemieckie pisma poświęcone historii.
Po wybuchu II wojny światowej nastąpiła przerwa w wydawaniu magazynu. Pierwszy numer po zakończeniu okupacji ukazał się w sierpniu 1945 roku. Nowym redaktorem naczelnym został sekretarz redakcji, Stanisław Strugarek. Magazyn ukazywał się w podobnej formie przez kilka następnych lat, ale w latach 1951-1956 nastąpiła druga przerwa w wydawaniu. „Kronika Miasta Poznania” powróciła, ale już w nieco innej formie i z nowym zespołem redakcyjnym.
W 1990 roku Kronika wróciła do formy przedwojennej. Na czele redakcji stanął prof. Jacek Wiesiołowski i od tego czasu każdy numer był monograficzny, poświęcony jednemu tematowi. Przemysław Matusik dodaje, że był to „strzał w dziesiątkę”, ponieważ dzięki temu każdy numer jest osobną historią.
Do tej pory ukazały się kwartalniki poświęcone tematom historycznym, między innymi Powstaniu Wielkopolskiemu, rocznicy Chrztu Polski czy I wojny światowej. Po za tym powstały również numery o grupach zawodowych, infrastrukturze miejskiej, fotografii oraz kolei. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się tak zwane „numery dzielnicowe”, poświęcone w całości konkretnej dzielnicy lub ulicy.
Ostatnie dwa numery zostały poświęcone porom roku. Prace nad następnymi wydaniami „Kroniki Miasta Poznania” już trwają. Redaktor naczelny zaznacza, że pomysłów na kolejne tematy jest wiele i ciągle zgłaszają się osoby z nowymi.
Kwartalnik „Kroniki Miasta Poznania” można zakupić na stronie Wydawnictwa Miejskiego Poznania.