Turyści od razu widzą podobieństwo: To na tym włoskim obiekcie wzorował się projektant Hali Arena
Poznańska Hala Arena to budynek, który dla jednych jest perełką architektury i ciekawym rozwiązaniem, dla innych tworem, który nie powinien powstać. Wielu nie wie jednak, że jej wygląd wzorowany był na istniejącej do dziś hali sportowej w Rzymie, dlatego przypominamy kilka faktów o powstaniu poznańskiego obiektu.
Hala Arena została wybudowana w 1974 roku. Decyzję o jej budowie podjęto 5 lat wcześniej, choć początkowo planowano, że hala powstanie na Cytadeli i będzie większa.
Skąd pomysł na taki projekt? Mając na względzie kwestie ekonomiczne ustalono, że optymalną figurą geometryczną będzie koło, a stereometryczną bryła, która stanowi czaszę lub wycinek kuli. Miało to zapewnić ekonomiczne budowę i utrzymanie obiektu, a jednocześnie optymalną akustykę wewnątrz.
Budowa trwała niecałe dwa lata – rozpoczęła się w lipcu 1972 roku, a zakończyła się w czerwcu 1974 roku.
Projekt przygotował Jerzy Turzeniecki. Architekt znając ogólne założenia, postanowił wzorować się na obiekcie, który powstał ponad 10 lat wcześniej – Palazzetto dello Sport w Rzymie. Późnomodernistyczna hala sportowa została wybudowana na Letnie Igrzyska Olimpijskie w stolicy Włoch w 1960 roku. Obiekt na 4 tysiące widzów zaliczany jest do najwybitniejszych realizacji rzymskiej olimpiady. Zaprojektowali go Pier Luigi Nervi i Annibale Vitellozzi.
Choć Hala Arena i Palazzetto dello Sport nieco różnią się od siebie, to wielu nie tylko poznaniaków będąc w Rzymie i widząc włoski obiekt od razu kojarzy go z poznańską halą. Niektórzy nazywają go nawet starszym bratem Areny. Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że rzeczywiście obiekt był inspiracją dla Hali, która powstała w Parku Kasprowicza na Łazarzu.