W czasie stanu wojennego MPK Poznań podlegało pod decyzje wojska. Jaka była jedna z pierwszych i jak długo obowiązywała?

Dokładnie 41 lat temu przywrócono nocną komunikację tramwajową w Poznaniu, którą zawieszono w związku z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce.

W czasie stanu wojennego MPK Poznań podlegało pod decyzje wojska. Jaka była jedna z pierwszych i jak długo obowiązywała?

Gdy 13 grudnia 1981 roku ogłoszono stan wojenny w Polsce, poznańskie MPK zostało zmilitaryzowane, co oznaczało, że podlegało decyzjom oficerów wojskowych.

Jak przypomina MPK Poznań, jednym z pierwszych działań było zawieszenie komunikacji nocnej już od pierwszej nocy, czyli z 13 na 14 grudnia.

Dopiero od 25 grudnia uruchomiono zaledwie dwa ostatnie, już poranne połączenia z Ronda Kaponiera.

Mieszkańcy przez ponad miesiąc od wprowadzenia stanu wojennego nie mogli korzystać z nocnej komunikacji tramwajowej. Utrudniało to przemieszczanie się, co działało na korzyść władz, ale z czasem zaczęto dostrzegać także minusy związane z problemami dotarcia obywateli do pracy czy z pracy do domów.

Dopiero 23 stycznia 1982 roku, dokładnie 41 lat temu przywrócono całkowicie nocne kursowanie tramwajów. Poprawiło to możliwości przemieszczania się komunikacją zbiorową mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie