Jak powstały pierwsze zabawki?

Zabawki towarzyszą ludziom od zawsze. Co ciekawe, przez tysiące lat niewiele zmieniło się też w kwestii ich przeznaczenia, nawet wyglądają podobnie. Wiadomo na pewno, że pierwsze gadżety tego rodzaju służyły nie tylko po to, by dostarczać najmłodszym rozrywki. Miały też znaczenie religijne – wykorzystywano je między innymi podczas obrzędów grzebalnych.

Jak powstały pierwsze zabawki?

Historyczne znaleziska 

Wykopano na przykład gliniane figurki zwierząt, które maja pochodzić jeszcze z prekolumbijskiego Meksyku. Zapewne bawiły się nimi dzieci Totonaków. Nie mniej śladów pochodzi z Egiptu czy Grecji. W starożytności bawiono się już grzechotkami, lalkami, grano również w kręgle. Właśnie takie przedmioty wydobyto z grobowców dzieci.

W antycznej Grecji wymyślono zaś grzechotki. Pierwszą stworzył Archytas z Tarentu, który wyrobił tego rodzaju zabawkę z gliny. Wręczył je dzieciom, które miały mu przeszkadzać z filozoficznych przemyśleniach.

Funkcja edukacyjna 

Okazuje się, że zabawki nie tylko miały dostarczać rozrywki, ale również bawić. W grobowcach rzymskich dzieci odnaleziono na przykład sznury z nawleczonymi literkami – miały służyć do nauki alfabetu. Sam Horacy twierdził nawet, że ówcześni cukiernicy mieli wyrabiać ciasteczkowe literki, by wspomóc naukę najmłodszych uczniów.

Pierwsze konstrukcje 

Pierwsze zabawki tworzone były z kamienia, kości bądź gliny. Później zaczęto wyrabiać je z ceramiki, drewna i skóry.

Te pierwsze miały zazwyczaj okrągły bądź owalny kształt. Wsypywano do nich nasiona czy otręby pszenicy i w ten sposób powstawała grzechotka.

Ciekawostką może być fakt, iż już starożytni Egipcjanie zaczęli konstruować nieco bardziej złożone formy. Wymyślili na przykład figurki zwierząt, które mogły poruszać kończynami. Wtedy powstał między innymi krokodyl, który poruszał szczęką i ludziki, które pociągnięte za sznureczek, ruszały nogami.

Chociaż nie wiadomo do końca, kto wymyślił pierwszą lalkę to pewne jest, że w grobowcach dzieci odnaleziono małe, kamienne kukiełki, ubrane w skórę, z doczepionymi włosami.

Czasy średniowieczne 

Średniowiecze to kult zabawek drewnianych. To właśnie wtedy powstał pierwszy konik na biegunach, drewniane pacynki i drewniane gry, na przykład szachy. Dzieci bawiły się też piłkami, klockami ze szkła i drewna oraz małymi samochodzikami. Zabawki, które powstały w tamtym okresie, tworzy się do dzisiaj w niezmienionej formie. To również wtedy rozpoczęła się masowa produkcja gadżetów dla najmłodszych.

Zabawki w Polsce 

Warto wspomnieć, iż produkcja zabawek w naszym kraju ma również daleką historię. Początkowo, wyrabiano je w poszczególnych regionach – pierwsze drewniane koniki, figurki zwierząt z gliny czy gwizdki z ceramiki powstały w okolicach Żywca, ale też w Rzeszowie i Kielcach.

Czasy współczesne 

Na sklepowych półkach królują zabawki tradycyjne, na przykład drewniane klocki czy szmaciane lalki, ale również te innowacyjne, które cieszą się niesłabnącą popularnością od lat. Przykładem może być tutaj lalka Barbie czy klocki Lego, które po raz pierwszy zostały wyprodukowane zaraz po II wojnie światowej.

Hitem a też zabawki elektroniczne – te pierwsze wyprodukowano w latach 80-tych XX wieku (słynne łapanie jajek czy Tetris).

Nie zapominajmy jednak o podstawowej funkcji zabawek. Swoim dzieciom proponujmy takie, które nie tylko będą ratować je od nudy, ale przede wszystkim takie, które będą pobudzać ich wyobraźnię i wpływać na ich rozwój.

Artykuł powstał w oparciu o treści zawarte na stronie www.kabum.pl – sklepu z zabawkami drewnianymi

Wybrane dla Ciebie