Poznań też miał swoją Wenecję. Chwaliszewo na dawnych fotografiach
Chwaliszewo – miejsce, w którymś kiedyś była rzeka, w którym ścigano czarownice i które ma niesamowitą historię. Od dziś, do końca lipca, w Starym Korycie Warty, będzie można podziwiać wystawę archiwalnych zdjęć tej części Poznania, zwanej „poznańską Wenecją”.
Przez stulecia, Chwaliszewo był wyspą, która jeszcze w czasach I Rzeczypospolitej była dobrze rozwijającym się miasteczkiem. Wiele zmieniło się w 1800 roku po tym, jak wraz z mieszkańcami zostało inkorporowane do Poznania.
Podczas II wojny światowej Chwaliszewo zostało niemal całkowicie zniszczone. Po jej zakończeniu, odbudowano zaledwie kilka mniej uszkodzonych budynków. Pozostałe miejsca, przez lata były stopniowo zapełniane nową zabudową.
Życie wyspy zmieniło się, gdy… przestała nią być. W 1969 roku dokonano zmiany koryta Warty, zasypano zakola , a most Chwaliszewskiego rozebrano, co znacząco wpłynęło na wygląd obecnego Starego Miasta i wyjątkowy charakter Chwaliszewa.
Na dawnym fotografiach uwieczniono czasy, gdy było jeszcze „poznańską Wenecją”. Zdjęcia pochodzą z archiwum poznańskiego konserwatora zabytków, Cyfrowego Repozytorium Lokalnego (CYRYL) i Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Już dziś, o godzinie 17:00, na placu przed Nową Gazownią, odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej. Fotografie będzie można oglądać do 31 lipca na placu przed Pawilonem Nowa Gazownia.
autorka: A. Karczewska